Včelařství hraje klíčovou roli v ekosystému, protože včely přispívají k opylování rostlin a udržení biodiverzity. Jde o odvětví zemědělství, které se zabývá chovem a péčí o včely. Kromě velkých firem se chovu včel věnují i amatéři.
Med, medovina a další produkty
Chov včel je nejen ušlechtilý koníček, ale také velké umění, které vyžaduje mnoho znalostí a zkušeností. Včelařství zahrnuje péči o včelstva, správu úlů, a sběr včelích produktů, jako jsou med, vosk, pyl, mateří kašička a výrobky z nich. Velmi oblíbená je medovina, která se připravuje různými způsoby. Jedním z těch jednodušších je příprava medoviny za tepla, s pomocí kvasinek. Po svaření vody s medem se směs ochladí, přidají se kvasinky a dva až tři týdny se nechá kvasit ve fermentační nádobě. Poté se přelije a přibližně měsíc se nechá dozrát. Výsledkem je medovina s jemnou chutí i vůní, kterou si můžete vychutnat studenou i ohřátou s kořením a plátky pomeranče.
Vybavení pomáhá práci
Každý včelař potřebuje k péči o včely a jejich produkty také správné vybavení, bez kterého by se své zálibě nemohl věnovat. Základem je ochranný oblek včetně rukavic, který ochrání včelaře před žihadly včel při práci v jejich blízkosti. Potřebné jsou ale i další včelařské potřeby pro péči o včely i jejich produkty. K tomu, aby byly včely spokojené, potřebují úly s mezistěnami ze včelího vosku, které pomáhají včelám dostavovat další plástve a ukládat zásoby. Pro stáčení medu slouží medomet, zařízení usnadňující práci se získáváním medu. Myslet je potřeba také na péči o včely, ochranu před škůdci a případnou léčbu a krmení v době, kdy není ještě v přírodě dostatek přirozených zdrojů.
Včelí produkty jsou prospěšné pro naše zdraví, pomáhají zlepšovat imunitu, obsahují antioxidanty a mnoho vitamínů i minerálů. Věnovat se chovu včel vyžaduje trpělivost, respekt k přírodě i znalosti o chování včel, odměnou je dokonalá spolupráce i sladký med a další produkty.