Zejména v poslední době se roztrhl pomyslný pytel s pojmem nízkoenergetický dům. Jednou z hlavních příčin jsou neustále se zhoršující vyhlídky na cenu energií jako takových. Lidé tedy hledají cestu, jak tento stav kompenzovat, případně se i dostat do kladných hodnot. Pokud však stále nemáte představu o tom, co takový dům obnáší a jaké má výhody, tak se pohodlně usaďte, vše se totiž dozvíte v následujících odstavcích.
Definice
Za nízkoenergetický dům považujeme stavbu, která je velmi nenáročná na spotřebu energie za vytápění. Za obecně uznávané rozmezí se považuje 15–50 kWh/m² za rok. Nejčastěji je dosaženo takto nízké spotřeby energie pomocí kvalitních izolačních materiálů včetně oken, absencí takzvaných tepelných mostů, správnou cirkulací vzduchu skrze tepelná čerpadla, využívání kupříkladu sluneční energie, prosklenými plochami s orientací na jih a dalších speciálních stavebních postupů.
Výhody
Mezi hlavní důvod patří nižší náklady na vytápění a s tím spojená závislost na růstu cen těchto energií. Dochází také k minimalizaci tepelných ztrát a maximalizaci proudění čistého vzduchu, který zaručí zdravé a přívětivé klima. Výhodou nízkoenergetického domu je taktéž nižší pořizovací cena, kratší topné období a obecně ekologicky směřovaná optimalizace.
Materiál
Z hlediska stavebního materiálu se jedná čistě o vaši volbu. Můžete stavět klidně z dutých cihel, ztraceného bednění, pórobetonových tvárnic či dát přednost dřevostavbě. Myslete však na to, že každý materiál bude vyžadovat specifický izolační postup.
Udělejte krok tím správným směrem pro váš vysněný dům. Vše si proto pečlivě nastudujte a zvažte veškeré možnosti. Jakmile budete pevně rozhodnutí, věřte, že není na co čekat. Život je krátký, ale stejně tak v tomto případě jsou i účty za energie.