Koloběžky se v posledních letech dostaly znovu do módy. Obzvláště pak ty, které jezdcům samy pomáhají, aby se nemuseli odrážet pouze vlastní silou. Není se co divit. Elektrické koloběžky neboli elektrokoloběžky totiž nabízejí velmi praktický dopravní prostředek zejména ve městech, kde představují snadno dostupnou a ekologickou alternativu k městské dopravě i mnohdy komplikovaným přesunům osobním automobilem. Jejich majitelé by ale měli zbystřit – od roku 2024 jim totiž budou muset v některých případech pořídit povinné ručení.
Není elektrokoloběžka jako elektrokoloběžka
Většina dnes běžně prodávaných elektrokoloběžek má z legislativních důvodů omezený výkon na max. 250 W a rychlost na 25 km/h. Při splnění těchto parametrů je na ni v silničním provozu pohlíženo jako na jízdní kolo a její uživatel je tak z pohledu zákona „řidičem nemotorového vozidla“.
S tím se také pojí povinnosti a pravidla, která například zakazují jízdu na koloběžce po chodníku. Výjimku mají – stejně jako v případě cyklistů – pouze děti do 10 let. Cyklisté, jimž ještě nebylo 18 let, pak musí povinně nosit ochrannou přilbu.
Na trhu se ovšem vyskytují modely o poznání výkonnější, které se svými parametry i povahou blíží spíše motorovým vozidlům. Některé elektrické koloběžky dnes umějí jezdit stejně rychle jako skútry či automobily v městském provozu. Není výjimkou, že specializované modely dokáží vyvinout i rychlost převyšující 80 km/h. A právě jich se týká připravovaná legislativní úprava v oblasti pojištění, která začne platit od příštího roku.
Povinné ručení pro rychlé koloběžky
Od ledna 2024 vejde i v České republice v platnost evropská směrnice z roku 2021, která upravuje a rozšiřuje okruh vozidel podléhajících Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Zákonem dané povinné ručení se bude nově vztahovat i na vozidla s konstrukční rychlostí vyšší než 25 km/h, stejně jako na ta, která jsou schopna jezdit rychleji než 14 km/h a zároveň váží více než 25 kilogramů.
Povinnost sjednat si povinné ručení se tedy nově bude týkat i majitelů rychlých elektrokoloběžek a segwayů. Nová směrnice naopak nezahrnuje elektrokola a nedotkne se ani majitelů elektrokoloběžek s omezeným výkonem a rychlostí.
Díky povinnému ručení tak bude v budoucnu snazší získat odškodnění za nehody způsobené řidiči rychlých elektrokoloběžek, jejichž počet v poslední době narůstá.
Jak pojistit elektrokoloběžku
V nabídkách pojišťoven se proto do budoucna začnou standardně objevovat nové pojistné produkty, které tuto změnu zohledňují. Některé pojišťovny je plánují zahrnout do pojištění občanské odpovědnosti, jiné nabídnou pojištění elektrokoloběžek v rámci standardního pojištění motorových vozidel.
Povinné ručení pro elektrické koloběžky bude ovšem možno sjednat také individuálně. Konkrétní cena pojištění se bude – podobně jako například v případě pojištění vozidel – odvíjet od technických parametrů pojišťovaného dopravního prostředku.
Na legislativní změnu se připravují také provozovatelé sdílených koloběžek, kteří již v současné době svým zákazníkům poskytují jak pojištění úrazové, tak pojištění odpovědnosti za škodu.