Pyrotechnika má svůj původ ve starověké Číně. Teprve až v 19. století mu italští mistři dali současný vzhled. Z představení pro monarchy stala zábava pro každého.
Člověk žijící ve městě už má celkem problém vyhnout se nejrůznějším pyrotechnickým výrobkům. Jejich zvukové efekty slýchá až podezřele často. Je to tím, že dnes si může ohňostroj a jinou pyrotechniku pořídit téměř každý. Díky kompaktním ohňostrojům pořádají hotely a restaurace pyrotechnická představení pro turisty a i na svatbách či jiných oslavách ohňostroj téměř zevšedněl. Přitom před několika stoletími sloužil k oslavě jen těch nejvýznamnějších událostí a v úplných počátcích svého vzniku se využívali k odhánění zlých duchů.
První petardy byly z bambusu
Počátky ohňostrojů můžeme datovat už do období přibližně 200 let před naším letopočtem. Tehdy ve starověké Číně nechávali lidé nad hořícím ohněm stonky bambusu. Ten působením tepla praskl a roztříštil se. Číňané to dělali v domnění, že tím odeženou všechno zlé. Postupně ale čínští alchymisté začali do bambusu přidávat různé třaskavé směsy. Takto naditý bambus vytvořil po vhození do ohně obrovskou ránu.
Postupně se přestal používat bambus a směs se dávala do papírových trubek. Tyto první pyrotechnické výrobky sice byly stále používány k ochraně před zlými duchy, ale postupně se jejich využití rozšířilo i na oslavy. Alchymisté dokonce přišli na to, jak zabezpečit, aby tyto rachejtle vybuchly až ve vzduchu.
Ohňostrojová horečka v Evropě
V 13. století se střelný prach dostává i mimo Čínu a alchymisté na Středním východě i v Evropě třaskavou směs vylepšují i pro vojenské účely. Vznikají první kanony a muškety. V té době už je zábaví pyrotechnika nesmírně oblíbená téměř po celém světě. Používají se na oslavu vítězství nebo civilních i náboženských svátků. Například první dochovaná zmínka o ohňostrojích v Angli je z roku 1486 ze svatby Jindřícha VII. Všichni významní evropští monarchové měli dokonce na svém dvoře i vlastního pyrotechnického mistra.
Už v renesanci vznikaly první školy, které vzdělávaly zájemce v umění tvorby ohňostrojů. Světového věhlasu se dostalo především Italům, kteří byly schopni tvořit opravdu propracované a pestrobarevné ohňostroje. A byly to právě Italové, kteří začali ve 30. letech 19. století přidávat do směsi další kovy a jiné látky, aby byly ohňostroje co nejrůznorodější a co nejbarevnější. Dali tak základ ohňostrojům v takové podobě, v jaké je známe dnes.
Zatímco v předchozích staletích byla pyrotechnika určena pouze opravdovým mistrům, v dnešní době už je dostupná téměř každému. Můžeme si koupit kompaktní ohňostroje, které si snadno zapálíme u sebe na zahradě a máme na výběr řadu dalších pyrotechnických výrobků, jako jsou petardy, dýmovnice, rakety, fontány či kulové pumy, abychom kdykoliv mohli slavit a nebo si zpestřit všední den.
Zdroj foto: bigstockphoto.com