Ačkoliv se matcha čaj stal populárním teprve před pár lety, jeho kořeny sahají až do 12. století Číny a Japonska. Matcha prášek se šlehá s vodou a vzniká tak nápoj se sladkou a také trochu zemitou příchutí. Obsahuje mnoho tělu prospěšných látek, zejména antioxidanty.
Jak se pěstování matchy liší od jiných čajů?
Jak už bylo řečeno, tento čaj má bohatou historii. Je podstatnou součástí japonského čajového obřadu (sadó či čanoju), kdy je matcha čaj slavnostně připravován a servírován.
Matcha je druh zeleného čaje, vyrábí se tedy z rostliny Camellia sinensis. Pěstování se liší v tom, že je čajovník několik týdnů před sklizní zakrýván rohožemi ze slámy, nebo černým vinylem. Tento čaj tak nějakou dobu roste v úplné tmě, a tím se zvyšuje obsah chlorofylu a aminokyselin.
Po sklizni se lístky krátce napařují a následně suší, pracovníci také odstraní stonky a žilky. Čaj je pak uchováván v chladné místnosti do doby, než se rozdrtí na prášek.
Matcha čaj a zdraví
Jelikož se jedná o druh zeleného čaje, nese s sebou matcha podobné zdravotní benefity.
Pravidelné pití matchy je například spojováno s:
- pokles hladiny LDL cholesterolu
- nižší riziko vzniku srdečních chorob
- prevence proti diabetu II. typu
- snížení krevního tlaku
- podpora zdravých jater
- pomoc při hubnutí
Ne všechny vědecké studie tyto účinky však potvrzují, proto je třeba se této problematice dále věnovat.
Matcha má vysoký obsah antioxidantů, zejména katechin EGCG, který je známý pro své proti rakovinové účinky. Zároveň obsahuje kofein, takže podporuje soustředění. Má v sobě dokonce více kofeinu než zelený čaj, ale samozřejmě se nevyrovná kávě (př. Filicori Zecchini).
Matcha čaj ochraňuje buňky před volnými radikály díky obsahu antioxidantů. Aminokyseliny navíc dodávají matche přirozeně sladkou chuť. Jedná se tedy o zdravý a chutný nápoj, ale něco si za něj připlatíte.
Mezi další výborné (a levnější) čaje patří například Harney and Sons nebo Ahmad Tea Earl Grey.