Těžko bychom hledali samozřejmější a zautomatizovanější každodenní činnost než je čištění zubů. Tento návyk si osvojujeme již v nejranějším dětství, a přesto si řada z nás ani teď v dospělosti neumí svůj chrup správně vyčistit.
Základní nástroj
Jak tedy na to, abyste neskončili s ústy plných kazů, se zánětem dásní nebo v nejhorším případě s paradontózou? Základním nástrojem v péči o ústní dutinu je zubní kartáček. Vybírejte ten s jemnými měkkými štětinkami, který zbytečně nedráždí dásně. Navíc je účinnější při odstraňování plaku, který stojí za většinou problémů se zuby. Nezapomeňte ho pravidelně vyměňovat – minimálně jednou za tři měsíce, pokud jsou ale štětinky roztřepené a opotřebované, musíte ho vyřadit dříve. V takovém případě totiž ztrácí svoji funkci, zničená vlákna se hýbou nekoordinovaně a poškozují dásně a také zubní sklovinu.
Důležitá je technika
Důležité je kartáček správně držet. Nikoli však v ruce sevřené v pěst, ale tak, jako byste drželi tužku. Nebudete totiž na zuby tolik tlačit, ani ničit sklovinu či obrušovat zubní krčky. Ideální úhel je 45°, čistěte jemnými krouživými pohyby každý zub zvlášť. Nevynechejte ani zadní prostory úst. Tam, kam se s ním nedostanete, musíte použít kartáček jednosvazkový, mezizubní nebo dentální nit.
Když není zbytí
Váš chrup si čistěte minimálně dvakrát denně – ráno po snídani a večer před spaním – po jídle. Ideálně bychom si měli zuby čistit po každém jídle, ne vždy je to však možné. Proto mějte po ruce alespoň bylinnou ústní vodu, kterou si ústa vypláchnete. Navíc léčivé rostlinky v nich obsažené, jako je šalvěj, řepík, heřmánek a máta, krásně osvěží váš dech. Tyto bylinky najdete také v bylinných zubních pastách.
Svěřte se odborníkům
Pokud si nevíte rady nejen se samotným čištěním, ale i s výběrem dentálních pomůcek, navštivte dentální hygienistku. Ta vám vše ukáže a doporučí, co je pro vás vhodné. Do její ordinace byste měli zavítat stejně samozřejmě jako k vašemu stomatologovi. Ušetříte si tak spoustu bolesti a problémů!