Stejně rychle, jako jsme si zvykli třídit plasty a papír si postupně zvykáme i na třídění textilu. Kontejnery na oblečení rostou jako houby po dešti a každý z nás má doma něco, co neunosí, ale ještě by posloužilo. Co,vedle oblečení, do kontejneru patří a co raději ne?
Je škoda vyhodit přebytečné oblečení jen tak do popelnice a nechat ho skončit na skládce, když může ještě pomoci a udělat spoustu radosti někomu dalšímu. Když už ve své skříni najdete kousek, který nechcete nosit nebo ho jen chcete dát z různých důvodů pryč, najděte ve svém okolí kontejner na textil a vložte ho do něj. Z kontejneru se následně všechen textil sváží do skladu, kde se ručně třídí a rozděluje neziskovým organizacím pro lidi v nouzi. To, co nejde využít, je pak určeno k recyklaci. Textil se může zpracovat např. na čisticí hadry, výplň do autosedaček nebo třeba bankovky.
Pokud byste rádi pomohli osobě v nouzi, je potřeba do kontejneru na recyklaci oblečení dát čisté, nezničené kousky oblečení. Roztrhané nebo plesnivé oblečení již bohužel nikomu nepomůže. Co vše tedy lze vhodit do kontejneru? Do kontejneru patří trička, tílka, mikiny, svetry, kalhoty, sukně, šaty, bundy a samozřejmě i různé šály nebo šátky. Dále boty, ideálně svázané k sobě třeba tkaničkami či v igelitovém pytli nebo spodní prádlo a spárované ponožky. Ložní prádlo, prostěradla a ručníky jsou také vítané. Využití najdou i hračky, doplňky, kabelky a pásky. Vše zavažte do igelitového pytle a jednoduše vložte do kontejneru na textil. Do kontejneru naopak nepatří odpadky, koberce ani znečištěný nebo mokrý textil.
Může se zdát, že jednodušší je vyhodit oblečení do popelnice před domem, kterou máte jen pár kroků a o víc se nestarat. Rozhodně ale budete mít lepší pocit, když dojdete o kousek dál k oranžovému kontejneru Potex a oblečení odložíte tam. A procházka vám určitě také udělá dobře.