O sladkých bramborách už určitě slyšel každý, kdo se alespoň trochu zajímá o zdravou výživu. Hodí se dokonce i na příkrmy pro nejmenší děti a celkově mohou naše kulinářské umění značně obohatit. Ne vždy se však pokrmy z nich podaří na jedničku a na vině může být právě chybný výběr druhů.
Sice se říká sladké brambory batáty, ale ve skutečnosti není batát naší staré známé bramboře příbuzný ani trochu. Jde vlastně o povijnici (Ipomoea batatas) a pochází z Tropické a subtropické oblasti střední Ameriky.
Předchůdce brambor v našich zemích
Málokdo to ví, ale batáty k nám z Ameriky dorazily o něco dříve než brambory a ve svých počátcích byly vysoce ceněny – a to zejména kvůli vysokému obsahu škrobů v dužině a celé řadě cenných výživových látek. V batátech najdete mimo jiné :
- 20 % škrobu
- 6 % sacharidů
- 2 % bílkovin
- 9 % pektinů
Jde tedy o ideální potravinu pro všechny milovníky zdravé výživy a ty, kteří si hlídají kvalitu svého jídla se vším všudy.
Vyberte si ty správné batáty
Chutnají podobně jako mrkev, ale vypadají jako brambory – to jsou batáty. Ale pokud se s nimi chcete v kuchyni popasovat na jedničku a dovést ten výborný recept na batáty, který jste minulý víkend dostali od sousedky, k absolutní dokonalosti, dejte si dobrý pozor na to, jaké batáty kupujete.
- Červené batáty se nejlépe hodí na vaření a zapékání. Připravíte z nich tedy batátovou kaši i zapékané laskominy třeba s kotletou nebo mletým masem.
- Žluté batáty jsou ideální na smažení nebo v nastrouhané podobě také do těsta na pečení. Vyzkoušejte batátovou roládu místo té bramborové nebo šmrncovní batátové chipsy a určitě nám dáte za pravdu.
A nemusíte se bát, není to vůbec drahé. Ty nejlevnější batáty koupíte už okolo 50 Kč za kilogram a to přímo od pěstitele a v Bio kvalitě. Vyzkoušejte a uvidíte sami!