Když se sluníčko ukrývá za šedivými mraky a teplé dny ustupují chladným večerům, může se nám špatná nálada snadno dostat pod kůži. Podzimní deprese mohou být zrádné, ale existuje několik osvědčených způsobů, jak jim předejít.
Dlouhé kabáty nahrazují krátké šortky a sluneční paprsky ustupují deštivým kapkám. S příchodem zimy se denní světlo zkracuje, a začínáme trávit více času v šeru. Návrat z práce za tmy a chladné, deštivé počasí může na naši náladu mít negativní vliv. Historicky lidé v minulosti svůj život skloubili s přírodou, chodili spát za soumraku a pracovali venku ve dne. Moderní doba však klade nároky na aktivitu po celý rok, bez ohledu na přirozené biorytmy člověka nebo denní dobu. Musíme se tak vypořádat se vstáváním do tmy, nedostatkem slunečního světla i neustálým umělým osvětlením. Zároveň nám špatné počasí neumožňuje trávit venku tolik času jako v létě a věnovat se svým koníčkům, což má také vliv na stav naší psychiky.
Jedním z nejúčinnějších léků na podzimní splín jsou endorfiny, hormony štěstí, které tělo produkuje během fyzické aktivity. Sport, pestré barvy, společenské setkání, domácí pohoda a úsměvy mohou značně přispět ke zlepšení nálady. Významnou roli hraje i péče o sebe sama. Využijte čas pro osobní radost a hýčkejte se činnostmi, které vás naplňují. Tvořte, čtěte, vychutnávejte procházky se psem, užijte si příjemný večer s milovanou osobou nebo relaxujte s kamarády. Zajděte si do sauny nebo naplánujte wellness pobyt s kamarádkou, zkuste na každém dni najít něco hezkého, na co se těšit. A samozřejmě, skvěle pro uvolnění i zahnání špatné nálady funguje sex.
Pokud se však špatná nálada nelepší, pokud se zdáte neustále smutní a ztrácíte radost ze všeho, mohlo by to být něco hlubšího než jen podzimní splín. V takovém případě zvažte konzultaci s psychologem, který vám může poskytnout vhodnou podporu při řešení depresivních symptomů.