Léto je tu a konečně můžete vyrazit za dobrodružstvím. Stále více lidí vyráží za novými zážitky na kolech. Pokud plánujete vyrazit na výlet nebo dovolenou někam dál, a hlavně vlastním vozidlem, bez nosiče na kolo se neobejdete. Nastává však otázka, jak namontovat nosič na kolo?
Jaký typ nosiče na kolo máte?
Existují tři typy nosičů na kolo, a to střešní nosič, nosič na tažném zařízení a nosič na zadní dveře, každý z těchto typů nosičů má samozřejmě rozdílnou montáž. Na následujících řádcích naleznete několik tipů, jak si s jejich montáží poradit.
Střešní nosiče na kolo
Nejuniverzálnějším typem nosičů na kola jsou střešní nosiče. Ty je totiž možné upevnit prakticky na jakékoli auto. Střešní nosiče na kolo se dále dělí dle způsobu uchycení. Vždy je důležité si prostudovat návod k montáži. Hrozí totiž, že pokud nedodržíte správný postup, může se nosič za jízdy uvolnit a způsobit škodu nejen na vašem kole a vozu, ale hlavně můžete ohrozit ostatní. Dále je třeba si dát pozor je správné nastavení rozteče patek nosiče podle rozměrů uchycení na vašem voze.
Přehledně zpracovaný návod mají střešní nosiče na kola Thule, které patří mezi špičku na současném trhu. V jejich nabídce naleznete nosiče s připevněním za rám dveří, s připevněním na pevné body ve střeše vozu, na integrované podélníky či na klasické podélníky.
Ačkoli je montáž u každého uchycení různá, základem je vždy správné utažení všech spojovacích částí a pravidelná kontrola nosiče po cestě. Většina výrobců nosičů doporučuje kontrolu každých 100 km.
Nosiče kol na tažná zařízení
Velmi jednoduchá montáž bez složitého měření rozteče je charakteristická pro nosiče kol na tažná zařízení, které je možné poskládat a upevnit během několika minut. Postup sestavení vždy závisí na konkrétním modelu a je tak nutné opět postupovat dle návodu výrobce, ale většinou zde není, co zkazit.
Při montáži nosiče kol na tažné zařízení si dejte pozor, abyste jej správně připnuli k tzv. „kouli“ a nezapomněli na připojení ke zdroji elektrické energie. Kromě toho nezapomeňte i na skutečnost, že od roku 2016 platí povinnost mít i na nosiči kol pravou SPZ. Můžete ji samozřejmě přendat ze svého vozu. Pokud však budete na kola vyjíždět častěji, je vhodné si na odboru dopravy požádat o třetí značku pro nosič kol.
Nosiče kol na páté dveře
Třetím typem nosiče kol je nosič kol na páté dveře. Ten je vhodnou volbou zejména pro vozy, které nejsou vybaveny tažným zařízením.
Opět platí, že je před montáží nutné, abyste si přečetli návod od výrobce. Obecně však platí, že je montáž nosiče kol na páté dveře vhodné provádět ve dvou lidech a neustále si dávat pozor, aby nedošlo k poškození laku vozidla. Zároveň je nutné pamatovat na to, že tyto nosiče nejsou vhodné pro elektrokola či více těžších kol, protože toto zatížení pak ničí panty pátých dveří.
Teprve nosič kol vybíráte? Pak volte s rozvahou
Nosiče kol na páté dveře není konstrukčně možné upevnit na automobily s karoserií sedan, kupé či limuzíny, což je zřejmé již z názvu. Jejich další nevýhodou je, že přetěžují panty pátých dveří a při jejich montáži může dojít k poškození laku. Naopak velkou výhodou pak je jejich nízká cena a jednoduchá manipulace s koly.
Nosiče kol na tažné zařízení jsou nejpraktičtější, protože mají jednoduchou montáž a vysokou nosnost, kromě toho manipulace s koly je velmi jednoduchá. Na druhou stranu mají tyto nosiče vyšší pořizovací cenu a jsou tak vhodné zejména pro pravidelné výlety na kolech.
Střešní nosiče jsou levnou variantou pro příležitostné výlety a jejich montáž je jednoduchá. Jejich nevýhodou je náročná manipulace s převáženými koly a nutnost kola sundat před zajetím do garáže.