Ti z vás, kteří si z nějakého důvodu nechtějí dávat své kolo na údržbářské práce do profesionálního servisu, mohou zkusit provést základní údržbu kola sami, svépomocí a pomocí základního nářadí na kolo. Celá záležitost rozhodně není tak komplikovaná, jak možná na první pohled vypadá. V podstatě jde o dosažení toho, aby se všechny součásti kola pohybovaly plynule a bez zvýšeného odporu. Kromě celkového odstranění nečistot je zapotřebí ošetřit zejména všechny pohyblivé součásti kola. O které části se jedná a jaké nářadí na kolo k tomu budete potřebovat?
Brzdy
Zkontrolujte, zda se brzdy pružně vracejí a zda nejsou příliš měkké (tzn., zda mají dostatečný přítlak). Pokud drhne bovden, bude nejjednodušší ho vyměnit a pokud brzdy nemají přítlak, bude zapotřebí je dotáhnout, k čemuž vám jako nářadí poslouží vhodný klíč či šroubovák. Jak tedy brzdy dotáhnout? Buď šroubem na řídítkách / brzdách, nebo na ukončení bovdenu u kola povolit šroubek, lanko trochu povytáhnout a šroubkem zase zajistit. Nezapomeňte přitom zkontrolovat, zda při otáčení kol nedrhnou brzdy o ráfek.
Ozubená kola
Prostor mezi jednotlivými ozubenými koly většinou bývá skutečně značně zanesen. Důkladně tedy vyčistěte ozubená kola jak vpředu, tak vzadu. Žádné speciální nářadí na kolo byste zde neměli potřebovat.
Přehazovačka
Zadní přehazovačka a přední přesmykač se nečistotami zanášejí také velmi rádi. Dejte pozor na to, aby pomocná (plastová) kolečka na zadní přehazovačce neměli při otáčení odpor – pokud jsou zanesené, vyčistěte je – a to i za cenu toho, že je budete muset po povolení šroubku na ozubeném kolečku vyjmout, k čemuž vám jako nářadí opět postačí vhodný šroubovák či imbusový klíč.
Pedály
Zkontrolujte otáčení pedálů a v případě potřeby je vyčistěte. Pokud příliš drhnou, bude nejlepší je co nejdříve vyměnit za nové. Upozorňujeme, že rozebrání takovýchto částí není pro každého jednoduché, doporučujeme se obrátit spíše na servis nebo na někoho zkušenějšího s profesionálnějším nářadím na kolo. Navíc někdy vám nebude stačit ani profesionální nářadí na kolo – některé pedály se prostě ani rozebrat nedají.
Řetěz
Promažte řetěz, ozubená kola a všechny části, kterými řetěz na kole prochází. Pokud je řetěz příliš volný, měli byste jej co nejdříve vyměnit.
Výměna řetězu za nový je záležitost na samostatnou kapitolu. Zde zmíníme jen to, že pokud nejste vlastníky rychlospojky, neobejdete se bez specializovaného nářadí na kolo – tím je v tomto případě nýtovačka na řetěz. Jako další nářadí usnadňující výměnu řetězu pak můžete použít i speciální kleště na řetězové spojky, ale stačit by vám měli i obyčejné kombinačky. Ani ty však nebudete potřebovat v tom případě, že jste vlastníky řetězu či rychlospojky značky TAYA – tento výrobce totiž vyvinul a patentoval rychlospojku, se kterou můžete manipulovat skutečně bez jakéhokoliv nářadí.
Kola a pneumatiky
Zkontrolujte, zda nejsou pláště příliš oježděné či poškozené. Pneumatiky dofoukněte a ověřte, zda neucházejí. Při otáčení zkontrolujte, zda nedělají osmičky (v tom případě doporučujeme nechat je vycentrovat v servisu).
Světla
Pokud se chystáte na večerní jízdu, zkontrolujte světla a jejich baterie.