Funkční trénink vás naučí provádět každodenní úkony účinněji a bezpečněji. Navíc pomůže vašemu tělu spolupracovat jako celek, protože zapojuje více svalových skupin a celkově zlepšuje vaši kondici.
Co je to funkční trénink?
Funkční trénink se liší od klasického cvičení v posilovnách tím, že necvičíte na strojích, ale pouze s vlastní váhou těla a cvičícími pomůckami (např. kettlebell, švihadlo, činky, medicinbaly, hrazdy atd.).
Funkční trénink se soustřeďuje na celkové posílení vaší kondice, a tím zlepšuje nejen vaši sílu, ale i rychlost, obratnost, pružnost a vytrvalost.
Cílem funkčního tréninku je pomoci vám lépe vykonávat běžné úkony jako zvedání těžkých tašek nebo i vstávání ze židle. Také sportovci jej využívají ke zlepšení se ve své disciplíně.
U funkčního tréninku je důležité zvládnout provedení jednotlivých cviků, a ne udělat je co nejrychleji.
Při tomto typu tréninku tedy nejde jen o to zhubnout nebo si vypracovat tělo, ale použít to, co se naučíte v běžném životě.
Výhody funkčního tréninku
Při funkčním tréninku zapojujete více svalových skupin, a navíc pracujete s několika dynamickými rovinami (sagitální, frontální, transverzální). To znamená, že cviky vás přinutí hýbat se dopředu, dozadu a ze strany na stranu.
Další výhodou je, že tento druh cvičení není určen jen pro jeden typ člověka. Cviky se dají přizpůsobit dvacetileté vysokoškolačce, starší ženě nebo i vrcholovému sportovci.
Proč dělat funkční trénink?
– předcházíte zranění
– zlepšujete svou rovnováhu
– zvyšujete svou sílu
– zlepšujete celkovou pohyblivost a koordinaci svalů
Spoustu fitness center dnes funkční trénink nabízí, provádí se ve skupinách ale i individuálně. Nejprve byste se měli hlavně zaměřit na práci s vlastním tělem a poté postupně přidávat pomůcky. Je také důležité uvědomit si svou úroveň a stanovit si cíle, s kterými do tréninku jdete.