Cestování s obytným vozem je, zvlášť přes letní sezónu, velmi oblíbené. Není se čemu divit, kombinuje v sobě svobodu a komfortní zázemí. K pohodnému cestování je dobré znát i místa, kde jsou stellplatzy. Proč?
Pro někoho slovo, které používá téměř denně, pro jiného neznámý pojem. Pokud se chystáte na dovolenou s obytným vozem, znát byste ho měli. Je to oficiální stání pro karavany a obytné vozy mimo kempy, kde můžete stát přes noc, provést údržbu, odpočinout si, doplnit vodu a vyhodit odpad. V zahraničí jsou běžné a je jich mnoho, u nás se zatím jedná o méně rozšířená místa, přesto jich není úplně málo. Pokud máte alespoň představu, do jaké oblasti se chystáte, je dobré se předem porozhlédnout a zmapovat, kde se stellplatzy nachází a jaké mají podmínky pro parkování. Často bývají součástí chatových areálů nebo v blízkosti kempů a nabízí i připojení k elektřině, možnost využití sprchy nebo veřejné wifi sítě.
Každý stellplatz mívá jinou možnost vybavení, třeba v Praze na Císařské louce je kemp oplocený a hlídaný, stejně jako Železňák u Ivančic. Jiné jsou spíše přírodní a i nabídka služeb může být omezená. S obytným vozem však na stellplatzech máte jistotu zpevněného stání a klidu i v noci, aniž byste se museli obávat, že porušujete nějaká nařízení nebo neoprávněně parkujete na soukromém pozemku. Pravidla jsou různá, nejen u nás, ale i v okolních zemích se mohou lišit místo od místa. Před svou cestou tak raději zjišťujte kromě tipů na návštěvu historických památek i omezení a podmínky pro parkování a chování na stellplatzech. Pomoci mohou i aplikace do chytrých telefonů, které většinou obsahují interaktivní mapy. Poradit umí také půjčovna obytných vozů, pokud jste pro svou dovolenou zvolili právě tuto možnost.
Platby za stání na stellplatzu se mohou lišit, někde je stání zdarma, jinde uhradíte mírný poplatek, cena se většinou odvíjí i od nabízených služeb a zázemí.