Crohnova choroba se řadí mezi nebezpečná a ve své podstatě vzácná a složitá onemocnění. Jedná se o zvláštní zánět střeva, který dokáže způsobit i velmi vážné zdravotní potíže. Největší problém je v tom, že lékaři dosud neznají příčinu této nemoci a proto je její léčba dost složitá. Jak se Crohnova choroba projevuje a v čem je tolik nebezpečná?
Jak nemoc vzniká
Crohnova choroba se může objevit vlastně bez varování. Nejčastěji se objeví mezi 20. a 30. rokem a nebo kdykoliv během života. Lékaři přesně nevědí, co nemoc vyvolává. Největší podezření ale padá na dědičnost nebo na změny imunitních pochodů. Crohnova choroba napadá koncovou část tenkého střeva, odkud se dostává až do tlustého střeva. Mohou být postiženy i další části trávicího ústrojí. Při nemoci dochází k tomu, že buňky, které se v těle starají o obranyschopnost napadají buňky vlastního těla.
Projevy Crohnovy choroby
Crohnova choroba má dvojí příznaky – v trávicí a mimo trávicí soustavu. Mezi projevy v trávicí soustavě patří hlavně to, že střevo není schopno přijímat všechny živiny z potravy, což může být obrovský problém. Dochází k výraznému hubnutí a celkovému strádání celého organismu. Dostavuje se také bolest v oblasti břicha, dále také častější průjmy, krvácení při stolici. Následkem zánětu může být i úplná neprůchodnost střeva, což může člověka ohrozit na životě. Mezi projevy mimo trávicí soustavu patří: záněty očí, deformita prstů, záněty kloubů nebo i bolestivé záněty na kůži. Pokud tedy něco podobného pozorujete, navštivte neprodleně lékaře.
Léčba Crohnovy choroby
Crohnova choroba je nevyléčitelná, lékaři ovšem umí poměrně efektivně tlumit její projevy. Podstatnou částí léčby je speciální dieta, při které se musí pacienti vyhýbat určitým druhům potravin – toto je individuální. Pacienti by neměli například konzumovat mléko. Při léčbě pomáhají také léky, které potlačují zánět. Dojít může i k operaci a odstranění části postižených střev. Problém ale je, že se nemoc v mnoha procentech vrátí.
Více informací o této i dalších nemocech můžete najít na portálu www.cs.medixa.org.