Když se řekne bránice, možná si představíte jakousi blánu, která se nachází někde ve vašem těle. Mnoho lidí si ale nepředstaví vůbec nic. Je to obrovská chyba. Bránice je totiž velice důležitý a dokonce hlavní dýchací sval. V tomto článku si představíme její hlavní funkce a seznámíme vás i s nemocemi, které mohou bránici postihnout.
Bránice je nezbytná při dýchání
Bránice je hlavní dýchací sval, který odděluje hrudní a břišní dutinu a orgány, které se v těchto oblastech nacházejí. Skrz bránici například prochází aorta, dolní dutá žíla a také jícen. Nebezpečí je v tom, že právě touto „skulinou“ se může horní část žaludku dostat do hrudní dutiny a tak vytvořit poměrně vážné zdravotní komplikace. Tento stav lékaři nazývají termínem brániční kýla.
Jak se projevuje a jak se léčí brániční kýla?
Brániční nebo-li skluzná kýla má velice nepříjemné příznaky. Projevuje se intenzivním pálením žáhy. To vzniká, protože bránice není schopna jícen řádně uzavřít. Velice často se tyto problémy objevují i žen ve vyšším stádiu těhotenství. Nemoc se dá diagnostikovat pouze na základě speciálních lékařských vyšetření. Brániční kýlu poměrně spolehlivě odhalí rentgenové vyšetření, při kterém je použita speciální kaše s obsahem barya. Lékař může využít také endoskopické vyšetření. K léčbě brániční kýly se používají speciální léčiva, která snižují množství kyseliny produkované v žaludku. Pomáhá také změna návyků při stravování. Pacienti by měli jíst po menších dávkách. Pokud je to nutné, mohou lékaři provést i operaci, při kterém je otvor v bránici rekonstruován. Jestliže je ale bránice slabá, může dojít k tomu, že se kýla vrátí.
Bránici mohou postihnout i další nemoci
Bránice je poměrně náchylná i ke vzniku dalších zdravotních potíží. Může být například napadena zánětem. Ten se projevuje velkými bolestmi při dýchání. Bránici může postihnout i virová infekce. Nemocí bránice je i škytavka, ta ale sama zmizí.
Více o bránici a také o jiných onemocněních se dozvíte na portálu www.cs.medixa.org