Většina lidí se nakonec akné zbaví, aniž by po sobě zanechalo stopy. Bohužel tomu tak ale není vždy – v případě závažnějšího průběhu mohou na tváři zůstat nepříjemné památky v podobě skvrn a jizev. A zatímco skvrny bývají dočasné a obvykle samy zmizí, jizvy kůži trvale poškozují a vyžadují léčbu.
Skvrny a jizvy po akné – jaký je mezi nimi rozdíl?
Jak již bylo zmíněno v úvodu, skvrny po akné jsou dočasně zbarvená místa na pokožce a většinou zmizí samy, i když to trvá i několik měsíců. Mohou mít fialovou, červenou nebo hnědou barvu.
Jizvy po akné jsou mnohem vážnější, protože dochází k trvalému poškození kůže. Bez vhodně zvolené léčby nezmizí. Vznikají, když léze akné pronikne hluboko do kůže a poškodí tkáň. Mohou mít různou podobu, nejčastěji pak hovoříme o následujících typech:
- Jizvy typu boxcar – široké jizvy ve tvaru U. Vyznačují se ostrými hranami. Pokud jsou mělké, tím efektivnější je ošetření kůže.
- Jizvy typu ice pick – úzké jizvy ve tvaru V, které připomínají jizvy po neštovicích. Protože jsou často hluboko pod kůží, neléčí se snadno.
- Jizvy typu rolling – mají podobu široké prohlubně s nepravidelným vzhledem.
Jak na prevenci stop po akné?
Nejlepším způsobem, jak se zbavit stop po akné, je snažit se aktivně předcházet vzniku pupínků.
V prvé řadě se snažte co nejméně dotýkat obličeje. Důvod? Ruce přenášejí bakterie, které mohou ucpat póry a zhoršit akné.
Vyhýbejte se agresivní kosmetice, drsným peelingům a mýdlům, které pokožku dráždí. Naopak používejte kvalitní opalovací krém: ideálně s SPF 30 nebo vyšším. Ochráníte tak pokožku před působením slunečních paprsků, které může zhoršovat pigmentaci.
Pupínky za žádných okolností nevymačkávejte, protože si tím můžete zjizvit pokožku.
Jak je tedy možné léčit jizvy po akné?
Současná medicína nabízí poměrně široké spektrum možností léčby jizev po akné. Tu nejvhodnější vám doporučí dermatolog – s ohledem na typ a závažnost onemocnění.
- Kyselina mléčná – peelingy, séra a masti s kyselinou mléčnou zesvětlují skvrny po akné a zlepšují strukturu a vzhled pleti.
- Retinoidy – lokální retinoidy snižují zabarvení a zjemňují jizvy. Používejte je s opalovacím krémem, protože zvyšují citlivost pleti na slunce.
- Kyselina salicylová – lokální kyselina salicylová čistí póry, redukuje zarudnutí a exfoliuje pokožku.
- Dermabraze – spočívá v odstranění vrchní vrstvy kůže a zjemnění jizev.
- Chemický peeling – pomocí silné kyseliny se odstraní vrchní vrstva kůže a redukují hlubší jizvy.
- Laserový resurfacing – laser odstraňuje vrchní vrstvu kůže a stimuluje tvorbu kolagenu.
- Výplně – injekce kyseliny hyaluronové, kyseliny poly-L-mléčné nebo tělesného tuku vyplňují jizvy a zpevňují je.
- Microneedling – jehličky propichují pokožku a stimulují tvorbu kolagenu.
Mějte na paměti, že léčba jizev po akné může být zdlouhavá a vyžaduje trpělivost. Ne všechny jizvy po akné lze úplně odstranit, ale vždy je lze alespoň zjemnit a učinit méně nápadnými.