Češi patří k národům, které mají nejvyšší množství alkoholiků v zemi, ale i ve světě. Mnoho lidí problémy se závislostí zlehčuje, ale jedná se o vážný problém ve všech věkových kategoriích. O této problematice stále v naší společnosti panuje hodně předsudků a mýtů. Podívejme se na největší mýty, se kterými se můžete setkat.
Alkoholismus se pozná na první pohled
V mnoha případech je to pravda. Alkoholika můžete často poznat během chvilky, ale většinou to pravda není. Mnoho alkoholiků je schopných chodit do práce a běžně fungovat. Alkohol si doma schovávají na velmi nepravděpodobná místa, vypadají jako velmi slušní lidé a mnoho z nich také dokáže nárazově abstinovat. Díky tomu je velmi těžké na první pohled poznat skutečného alkoholika.
Čím více pijete, tím spíš z vás bude alkoholik
Toto je obrovský omyl. Závislost na alkoholu se neposuzuje jen podle množství vypitého alkoholu. Existují lidé, kteří většinou pijí kontrolovaně a jednou za několik dnů až týdnů ztratí kontrolu. Jiní pijí jen v případě, že se dostanou do konfliktu v práci, se sousedem nebo partnerem. A existují také alkoholici, kteří mají alkohol jako formu odměny, protože jsou nešťastní a osamělí.
Každý alkoholik musí jít do léčebny
Všichni si myslí, že každý alkoholik musí jít do léčebny, aby dokázal s pitím přestat. Není to pravda. V počáteční fázi alkoholismu to rozhodně není nutné. Mohou docházet do podpůrných skupin nebo jít na terapii. Někteří s tím dokonce dokáží bojovat sami, když mají jen počáteční problémy. Při těžkém alkoholismu je nutná léčebna, léky i doživotní abstinence.
Každý alkoholik musí abstinovat do konce svého života
Abstinence je při závislosti obrovské téma. Ano, jedná se o velmi bezpečný způsob, jak svou závislost ovládnout do konce svého života. Pro jedince, kteří neměli vážné problémy se závislostí, to ale není nutné. V počátečním stadiu může postačit abstinence na několik let a potom se vrátit zpět k pití menšího množství alkoholu.