Káva bývá pro mnoho z nás první ranní nápoj, který nás probere, povzbudí a dodá energii na celý den a všechny povinnosti, které nás čekají. Kde se bere a proč nám chutná?
Legenda o pastýřovi
První kávovníky nejspíše přivezli afričtí otroci do Jemenu a Arábie. Ještě předtím, než se zrna začala pražit, je právě afričtí pastýři používali jako základ pro výrobu tyčinek, do kterých přidali tuk a koření. Káva je s námi více než 1500 let, ale kde přesně se poprvé objevila už se nejspíš nedozvíme. Zůstala už jen pověst z 9. století, ve které si chudý pastýř v Etiopii všiml, že kozy ožírají bobule z keře a poté jsou velmi aktivní a plné energie. Přinesl je opatovi a ten je zkusil vhodit do horké vody, čímž vznikl nápoj s povzbuzujícími účinky. Reálné záznamy o jejím objevu jsou z roku 525 z Etiopie. Dnes je kvalitní káva základem pro výrobu kávy v mnoha podobách, doplňuje se o mléko, cukr či med nebo servíruje studená pro osvěžení.
Jemné zpracování
Cesta kávových zrn z plantáží do našich kuchyní a kanceláří ale není zrovna jednoduchá. Zrna kávovníku jsou velice křehká a jejich sklizeň probíhá zásadně ručně, protože stroje na tak jemnou práci nestačí. Po sklizni se pak zrna suší a praží, což jim dodá jejich nezaměnitelnou chuť a aroma. Ty si nejvíc užijeme z čerstvě umletých kávových zrn. Proto je nejlepší mlít zrna až před samotnou přípravou. To za nás může udělat kávovar, který se dále postará o celou přípravu a nám stačí jen stisknout tlačítko. Kávovar sám následně zajistí perfektní teplotu vody a přípravu kávy dokonalé chuti. Kávu si můžeme namlít i sami v mlýnku na kávu, což je častý rituál milovníků opravdu dobré kávy.
Správná doba na pití kávy je taková, která nám vyhovuje. Po ránu nás probere, přes den dodá energii a umožní na chvíli se zastavit. Vychutnat si ji můžeme sami v klidu, s přáteli nebo obchodními partnery. Vždy nás povzbudí a vykouzlí úsměv na tváři.