Jestliže se každý rok cítíte bezradní kvůli nakupování vánočních dárků, rozhodně nejste jediní. Darování nevhodného dárku navíc není úplnou raritou. Podle průzkumu GfK každý rok dostane nevhodný dárek okolo 8 % Čechů.
Nakupování toho správného dárku (podle vědeckých studií)
Nalezení perfektního dárku není snadné. O psychologii celého procesu se píšou vědecké články i studie. Ty občas ukazují překvapivé výsledky.
Například v článku zveřejněném v Psychology Today se píše, že dárky, které odrážejí dárcovo „skutečné já“ vedly k většímu posílení vztahu mezi obdarovaným a dárcem.
Autorka další studie Vera Nazarin zase zjistila, že lidé by rádi častěji dostávali sentimentální dárky. Dokonce více než ty, které odpovídají jejich koníčkům a zálibám.
Jak jde vidět, nestačí jen dobře znát druhého člověka, ale je třeba také vzít v úvahu váš vztah. Jinak asi budete přistupovat k dárku pro kolegyni a pro svou nejlepší kamarádku z dětství. Ten správný dárek druhého totiž nejen potěší, ale zároveň posílí vaše pouto.
Studie z roku 2016 zveřejněná v Current Directions in Psychological Science zjistila, proč některé dárky neobstojí. Dárci totiž dávají příliš velkou váhu na moment, kdy ten druhý dárek rozbaluje, zatímco obdarovaný se spíše soustředí, jak mu dárek bude užitečný do budoucna. Nekupujte, proto dárky jenom abyste jimi toho druhého překvapili.
Tenhle moment překvapení je navíc přeceňovaný, jak se píše v článku zveřejněném v Journal of Experimental Psychology. Až 5 studií totiž ukázalo, že obdarovávaní jsou více vděční za dárky, o které si sami řekli. Přeci jenom je důvod proč děti píšou Ježíškovi dopis.
Nelze jednoznačně říct, jaký dárek je ten správný. Někomu udělá největší radost dárkový čaj a hrnek se jménem, jiní spíše ocení šperk. Je však důležité věnovat aspoň maličkost, pokud se to očekává. Neposilujete tím totiž pouze vzájemný vztah, ale podle stránky southuniversity.edu obdarováním také zlepšujete své psychické zdraví.