Odvěká snaha všech lidí na světě mít k dispozici dostatek finančních prostředků a užívat si pověsti movitého člověka trvá i dnes. Kdo by nechtěl patřit k elitě střední a vyšší třídy, která má na účtu takový disponibilní zůstatek, aby si mohl bez většího váhání koupit to, co se mu líbí nebo nemusel řešit sebemenší výpadek v rozpočtu?
Že mezi ty šťastlivce nepatříte? Nevěšte hlavu! Poradíme vám, jak zabezpečit finanční rovnováhu na takovou úroveň, aby vás nerozcházel žádný neplánovaný výdaj. Základem stabilního cash flow jsou evidované příjmy a výdaje. Pokud nejsou ve vyrovnaném poměru „má dáti – dal“, je na místě požádat o střednědobý úvěr. Půjčka pomůže stabilizovat úroveň finanční solventnosti.
Proč bonitu nepodcenit?
Domnění, že finanční bonita jednotlivce není pro nikoho důležitá, je špatná. V dřívějších dobách se podle ní hodnotil například vhodný snoubenec nebo snoubenka. A ani v dnešní době není pojem „bonitní partner“ nedůležitý, i když v jiném slova smyslu. Podle osobní bonity jednotlivce jsou schvalovány úvěry, hypotéky, kreditní i debetní karty a je důležitá i ve smluvních vztazích, obchodech nebo sociálním postavení.
Dobrá pověst nade vše
O finanční bonitu je třeba pečovat. Vylepšete si své finanční hodnocení:
- Budujte si řádným splácením pozitivní úvěrovou historii.
- Plaťte všechny své závazky včas, hlídejte si termíny splatnosti úvěrů.
- Zrušte kreditní karty, které nepoužíváte.
- Zkontrolujte si, zda jste předchozí úvěry skutečně splatili zcela beze zbytku (tj. včetně případných sankcí).
- Byla Vám žádost o úvěr zamítnuta? Berte to jako varování a raději s další žádostí vyčkejte, až se Vaše situace vylepší.
Vaše hodnocení ovlivňují faktory, jako jsou příjmy, délka vašeho zaměstnání (živnosti), úvěry u jiných institucí, platební morálka a historie, informace z úvěrových registrů, exekuce, insolvence, osobní bankrot + počet vyživovaných dětí.