Starý dům často vyžaduje větší nároky na údržbu i provoz. Někteří majitelé si hlasitě stýskají, že se jeho obývání nevyplatí, a proto se ve velkém stěhují do měst nebo preferují nízkoenergetické novostavby. Není tak žádnou výjimkou, že starobylá centra obcí zejí prázdnotou, doslova vymírají před očima a nejhůře pak dopadají chátrající statky. Jde trend opuštěných nemovitostí zastavit?
Odborníci se jednomyslně shodují, že odliv lidí z návsí, statků a zemědělských usedlostí je přímo spojen s energetickou náročností venkovských domů. V dobách, kdy se na ekologii nehledělo, si nikdo nelámal hlavu, jak moc se kouří z komína a čím lidé v příbytcích topí. Dřevo se nosilo z lesa a topilo se vlastně kdečím. Situace se ale změnila a s ní i cena za teplo.
Bez tepla to nejde
Bez tepla, spokojenosti není. Nikdo nechce obývat dům, v němž se mu lidově řečeno „kouří od pusy“. Aby byl život v interiérech pohodlný, zdravý, nepodporoval vznik plísní a dům nechátral, je třeba udržovat uvnitř průměrnou teplotu minimálně kolem 20 stupňů. To ale v praxi znamená, vytopit na hodnotu o 4 stupně vyšší, aby se po odečtení ztrát podařilo docílit požadované mety.
Největší únik probíhá přes stropy a střechu domu, Z fyzikálních zákonů vyplývá, že teplý vzduch stoupá vzhůru, proto chceme-li udržet jej v místnosti, musíme dát překážku do půdních konstrukcí. Nejlepším způsobem, jak docílit kvalitní mechanické zábrany, je použít foukanou pěnovou izolaci. Ta se nanáší pomocí hadice a vzduchového čerpadla. Vyškolený technický pracovník postupuje krok za krok na stropní ploše a žádným probléme nejsou ani trámy, díry mezi bedněním nebo náhodné škvíry. Pěna se dostane všude, kam je potřeba.
Když se chce, všechno jde
Náklady na pořízení jsou v porovnání s náklady na zateplení bočních stěn a fasády, či náročností na výměnu oken, zanedbatelné. Zatímco v případech fasády a oken je návratnost garantována za 20 až 30 let, u pěnové izolace stropů se investované peníze vrátí za 3 až 5 let. Už více než 22 tisíc domácností se za posledních 23 let přesvědčilo, že izolace Magmarelax má stoprocentní efekt na volných stropních i půdních plochách, u dutých trámových stropů, na pultových střechách, u šikmin i stěn podkroví, stejně jako na zcela atypických místech.
Výsledný efekt je nejen izolační, ale i protipožární. Pěna není hořlavá a nezničí ji ani případná voda, která by se pod střechu dostala zátokem. Rovnoměrná izolace se stane tím nejlepším, co mohlo letitou nemovitost s nejistým osudem potkat. Pro některé domy může být vysloveně záchranou. Bude se v něm totiž opět dobře žít a majitelé nebudou nuceni utíkat za pohodlím jinam.