Nadměrná vlhkost v nemovitosti je vždycky problémem, který ohrožuje lidské zdraví. Vlhké prostředí je totiž přímo rájem pro množení plísní, roztočů a bakterií, které mohou vést k rozvoji mnoha respiračních i jiných zdravotních problémů. Obzvláště nebezpečné je toto prostředí pro alergiky či lidi trpící astmatem. Není proto divu, že odvlhčovače se pomalu stávají součástí každé moderní domácnosti. Jak si však vybrat ten správný?
Teplota a místnost
Nejdůležitějším parametrem u odvlhčovačů je „odvlhčovací výkon“ přístroje, tj. kolik vody dokáže odvlhčovač ze vzduchu odebrat. Tato hodnota se nejčastěji udává v litrech za 24 hodin.
Účinnost odvlhčování se však při provozu neustále mění – záleží totiž nejenom na celkové vlhkosti místnosti, ale také na teplotě. Čím vyšší teplota a vlhkost jsou, tím více vody odvlhčovač ze vzduchu odstraní. Na výši teploty také závisí typ odvlhčovače vzduchu– do běžných provozních místností, kde se teplota pohybuje kolem dvaceti stupňů, se hodí kondenzační odvlhčovače. V příliš chladném prostředí by chladicí těleso kondenzačního odvlhčovače totiž mohlo namrzat a omezovat funkci přístroje.
Pokud budete chtít odvlhčovat prostor s nižšími teplotami, nejlepší volbou je absorpční odvlhčovač. Tento typ bývá většinou účinný již od 1°C a nehrozí namrzání. Protože se však jedná o náročnější podmínky, odvlhčovací výkon bývá nižší. Celkový výsledek však záleží zejména na konkrétní vlhkosti v daném objektu.
Vzduchový výkon
Každý odvlhčovač obsahuje ventilátor, který zajišťuje oběh vzduchu v místnosti a jeho průchod přístrojem. Ten by měl odpovídat velikosti místnosti, kde bude používat. Zařízení by mělo být schopno odvlhčit vzduch v místnosti přibližně dvakrát za hodinu. Existuje jednoduchý vzorec pro výpočet doporučeného vzduchového výkonu, což činí plocha podlahy (m2) × výška stropu (m) × 2 = potřebný vzduchový výkon (m3/h).
Dále si při výběru všímejte objemu nádrže na vodu, na jejíž velikosti závisí, jak dlouho dokáže odvlhčovač pracovat bez přestávky. Dalším důležitým kritériem je spotřeba elektrické energie, která se u jednotlivých typů zařízení liší.